Kategorie
Lekarze

Zmiany tonusu

Zmiany tonusu
Analogiczne zmiany tonusu dotyczą też całego układu nerwowego, a więc łatwości wyzwolenia reakcji popędowych i odczynów wegetatywnych. Różny poziom napięcia popędowego oraz napięcia mięśni wymaga dostosowania do niego czynności wszystkich narządów ciała, szczególnie narządów układu krwionośnego i oddechowego. Występuje więc łączność pomiędzy czynnością układu projekcji rozlanej a funkcjami układu autonomicznego. Łączność ta dotyczy zarówno funkcji, jak też powiązań strukturalnych.
Układ autonomiczny wykazuje dwuczłonową organizację czynnościową i strukturalną. Dwuczłonowość tę tworzy część współczulna ( sympatyczna) i przywspółczulna (parasympatyczna). Jest ona podstawą pojawiania się przeciwstawnych odruchów typu ergotropowego przez część współczulna i odruchów typu trof o tropowego przez część przywspółczulna. Specyficzność reakcji części współczulnej i przywspółczulnej układu autonomicznego wiąże się z odmiennym oddziaływaniem wyzwalanych z zakończeń ich neuronów za zwojowych mediatorów na receptory błonowe komórek efektorowych .
Antagonizm czynnościowy części współczulnej do części przywspółczulnej układu autonomicznego może być:

• bezpośredni, gdy ten sam efektor jest unerwiany przez obie części układu autonomicznego

• pośredni, gdy dwa różne efektory mają antagonistyczne działanie, przy czym każdy z nich jest unerwiany przez inną część układu autonomicznego .
Układ autonomiczny jest podporządkowany ośrodkom korowym oraz ośrodkom układu limbicznego, podwzgórza i układów nieswoistej projekcji.

Ciekawe wpisy o medycynie: